FANDOM


Ta strona jest oparta na haśle z wikii o Harrym Potterze.


Andrzej Arciszewski
Prawdziwe nazwisko Andrzej Arciszewski
Pseudonimy
Dane personalne ur. 22 lipca 1951, Olsztyn
Pochodzenie 1600px-Flag of Poland.svg Polska
Wykształcenie
Profesje aktor
Najważniejsze projekty lalkarstwo
dubbing
Nagrody
Członkowie rodziny

Andrzej Arciszewski (ur. 1951) – polski aktor, także reżyser dubbingu.

Biografia

Urodził się 22 lipca 1951 roku w Olsztynie. Jest aktorem-lalkarzem, pracuje także w dubbingu. Związany głównie z teatrami lalkowymi (1973–1977 – Teatr Lalek „Czerwony Kapturek” w Olsztynie, 1977–1979 – Teatr Lalka w Warszawie, 1979–1982 – Państwowy Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku, 1982–2008 – warszawski Teatr Baj)


Filmografia

Dubbing

Filmy

  • 101 dalmatyńczyków (druga wersja)
  • Księga dżungli – Król Louis
  • Aryskotraci – Lafayette
  • Tintin i jezioro rekinów
  • 1980: Pierwsza wigilia Misia Yogi – Otto
  • 1986: Asterix w Brytanii – wódz Brytów, kapitan piratów
  • 1987: Jetsonowie spotykają Flintstonów – Astro
  • 1987: Dzielny mały toster – wisząca lampa
  • 1988: Judy Jetson i rockersi – Astro
  • 1988: Scooby Doo i oporny wilkołak – Błotniak
  • 1989: Mała syrenka
  • 1989: Wielkomilud
  • 1991: Frankie i Johnny – gwary
  • 1992: Aladyn (Golden Films) – narrator / człowiek na koniu (druga wersja)
  • 1992: Jacek i Placek
  • 1992: Przygody Animków: Wakacyjne szaleństwo
  • 1992: Tom i Jerry: Wielka ucieczka (trzecia wersja)
  • 1992: Trzej muszkieterowie – król Ludwik, czarnowłosy żołnierz w czerwonych szatach, żołnierz kardynała Richelieu
  • 1993: Sindbad – Habeeb
  • 1993: Uwolnić orkę
  • 1993: Yabba Dabba Do!
  • 1994: Młoda Pocahontas – Skłint, Indianin
  • 1994: Richie milioner – lokaj, strażnik, szofer
  • 1995: Wyspa skarbów – Billy Bones, Mysz
  • 1996: O czym szumią wierzby – Ksiądz udzielający ślubu
  • 1996: Tomcio Paluch spotyka Calineczkę – jedno z drzew
  • 1997: Herkules (Golden Films)Zeus
  • 1998: Magiczny miecz – Legenda Camelotu – Gryf
  • 1999: Król sokołów
  • 1999: Tarzan
  • 2000: Pokémon 2: Uwierz w swoją siłę – Slowking
  • 2000: 14 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego – Eino
  • 2002: Tom i Jerry: Magiczny pierścień – Droopy
  • 2003: 101 dalmatyńczyków II: Londyńska przygoda
  • 2004: Gwiezdne jaja: Część I – Zemsta Świrów – senator Eryk, burmistrz
  • 2007: Ben 10: Tajemnica Omnitrixa – Vilgax
  • 2007: Happy Wkręt – głupi troll
  • 2007: Złoty kompas – emisariusz Magistratury
  • 2010: Tom i Jerry i Sherlock Holmes – Droopy
  • 2011: Tom i Jerry: Czarnoksiężnik z krainy Oz – Droopy
  • 2012: Tom i Jerry: Robin Hood i jego Księżna Mysz – Droopy
  • 2013: Tom i Jerry i magiczna fasola – Droopy
  • 2014: Listonosz Pat i wielki świat – major Forbes
  • 2016: Tom i Jerry: Powrót do krainy Oz – Droopy

Seriale

  • Tom i Jerry – wujaszek Pecos (odc. 95)
  • Ulica Sezamkowa
  • Zwariowane melodie – pies Hektor (Apetyt na ptaszka), gość od Pizzy (Pies na kłopoty), pies Fred (Zostaw owcę w spokoju), szef bandy myszy (Nocny stróż), wilk (Wilk potulny jak baranek)
  • Pies Huckleberry – ptak (pierwsza wersja; odc. 16)
  • Flintstonowie
  • Jetsonowie – pies Astro (druga wersja)
  • Goryl Magilla
  • Kosmiczny Duch – strażnik więzienia (odc. 2), wspólnik Zoraka (odc. 2), handlarz (odc. 3)
  • Josie i Kociaki
  • Nowy Scooby Doo – wujek Nathaniel (odc. 16)
  • Detektyw Pchełka na tropie
  • Jabberjaw
  • Scooby Doo – właściciel firmy produkującej soczewki (odc. 13)
  • Kapitan Grotman i Aniołkolatki
  • 1978: Był sobie człowiek – Mojżesz (odc. 4), Sokrates (odc. 6), Cesarz (odc. 8), mężczyzna skazany na śmierć (odc. 22)
  • 1979: Scooby i Scrappy Doo – Eddy Drake (pierwsza wersja; odc. 6)
  • 1982: Scooby i Scrappy Doo – Pete, rabuś kolejowy 1 (odc. 23c), burmistrz Chwastówki (odc. 29c)
  • 1980–1981: Heathcliff i Dingbat – Dyniowaty
  • 1980–1984: Richie Rich – Pies Dollar
  • 1981–1982: Heathcliff i Marmaduke
  • 1982: Przygody Myszki Miki i Kaczora Donalda
  • 1983–1987: Fraglesy – Wiedźma Ple-Ple (pierwsza wersja)
  • 1984: O dwóch takich, co ukradli księżyc – nauczyciel, zbój Krowi Ogon
  • 1985–1991: Gumisie – Toadie
  • 1985: Wuzzle – Trąbel
  • 1986–1987: Mój mały kucyk – Zeb (druga wersja; odc. 21–24)
  • 1987: Bajarz – diabeł proszący o litość (odc. 6)
  • 1987–1990: Kacze opowieści – Bubba, mały jaskiniowiec (pierwsza wersja), matka Cyfrona Liczypiórka (pierwsza wersja), kolega Niebezpiecznego Dana (druga wersja; odc. 1), kaczor robotnik (druga wersja; odc. 2), król Turlaków (pierwsza wersja; odc. 2), marynarz Barnaba (pierwsza wersja; odc. 5), jeden z turystów (druga wersja; odc. 10), dostawca gangsterskiej pizzy (druga wersja; odc. 11a), sekretarz McKwacza (druga wersja; odc. 17), Ludwig von Kaczylton (druga wersja; odc. 22), żołnierz gen. Rhubarba McKwaka (pierwsza wersja; odc. 23), drużynowy Małych Skautów (pierwsza wersja; odc. 24), El Kapitan (pierwsza wersja; odc. 24, 25, 30), numizmatyk (druga wersja; odc. 26), policjant (druga wersja; odc. 27), porywacz Donalda (pierwsza wersja; odc. 39), Fortel O'Marny (druga wersja; odc. 47), kaczogrodzki kontakt Bruna (druga wersja; odc. 50), wyimaginowany komornik (odc. 60), wyimaginowany Wielki Banan (odc. 60), Kuba Włóczęga, przebrany profesor Mudidudi (odc. 61), sługa Kwakuli (druga wersja; odc. 64), generał Czykita, prezydent Republiki Bananowej (odc. 79)
  • 1988: Hemingway – Carlos (odc. 2)
  • 1988: Opowieści biblijne
  • 1989: Babar – Kongo (odc. 25)
  • 1989–1992: Chip i Dale – właściciel strzelnicy właściciel gorylicy Kuki pies barman w Hongkongu
  • 1989–1991: Żukosoczek – doktor Umrzyk
  • 1990: Pinokio
  • 1990–1994: Przygody Animków – strażnik Ralph (odc. 25), pies (odc. 27), wampir (odc. 27), Silas Ciekawy (odc. 37), Tata Miś (odc. 61)
  • 1990–1993: Szczenięce lata Toma i Jerry'ego – Droopy
  • 1990–1994: Super Baloo – Luis
  • 1991: Benjamin Blümchen – Kruk Guliwer
  • 1991–1992: Eerie, Indiana
  • 1991–1993: Powrót do przyszłości – Monstracks (odc. 20)
  • 1991–1997: Rupert
  • 1991–1992: Trzy małe duszki – Dyrektor szkoły
  • 1992–1998: Batman
  • 1992–1993: Conan – łowca przygód
  • 1992–1993: Rodzina Addamsów
  • 1992–1993: Mikan – pomarańczowy kot – Taizō Inagaki, sąsiad Dziadka (odc. 4)
  • 1992: W 80 marzeń dookoła świata
  • 1992–1997: X-Men – Bestia
  • 1993–1994: Droopy, superdetektyw – Droopy
  • 1993–1995: Szmergiel – szef policji Kanifky
  • 1994–1995: Aladyn – Szaman Ziggarock (odc. 21)
  • 1994–1996: Fantastyczna Czwórka – Slash Curtis (odc. 2), pan Sully (odc. 5)
  • 1994: Insektory – Żuk
  • 1994–1996: Iron Man: Obrońca dobra – Modok (odc. 1–10)
  • 1994–1998: Spider-Man – Beyonder, Hank McCoy / Bestia
  • 1994–1998: Świat według Ludwiczka – Norton Jensen (odc. 1–26, 33, 37, 39), Gus Williams (początkowe odcinki), policjant Joe (odc. 1), pan Lambert – nauczyciel (odc. 12), recepcjonista (odc. 16), narciarz #2 (odc. 16), prawnik (odc. 26), rabin (odc. 26)
  • 1995–1997: Co za kreskówka! – ojciec Miny (odc. 17)
  • 1995–1997: Freakazoid! – Sierżant Podpucha
  • 1995–2000: Przygody Sylwestra i Tweety (pierwsza wersja) – Hiszpan (odc. 3), Louie Wezjana (odc. 4), Bruce Owczarek #2 (odc. 5), szef kuchni (odc. 6), staruszek (odc. 9), kierowca tramwaju (odc. 11), Abraham Lincoln
  • 1996–1997: Kulfon, co z ciebie wyrośnie? – Wilkołak (odc. 1), rycerz (odc. 2, 14), komentator (odc. 14), kosmita (odc. 4), pirat (odc. 5, 7), zwierzęta (odc. 9), lektor telewizyjny (odc. 11), redaktor (odc. 15), dozorca (odc. 16), kowboj (odc. 18), Radamkot (odc. 20), wodnik (odc. 22), Ufol (odc. 23), tata yeti (odc. 24)
  • 1996–1997: Walter Melon
  • 1997–1999: Bardzo przygodowe podróże Kulfona – Akuku (odc. 1), ? (odc. 2, 4–8), kustosz (odc. 3)
  • 1997: Bibi Blocksberg
  • 1997: Byli sobie odkrywcy
  • 1997: Pokémon
  • 1997–1998: Zorro – Garcia
  • 1998–2004: Atomówki – Boogie (odc. 5a)
  • 1998–1999: Herkules – Amfitrion (odc. 56)
  • 1998: Najwięksi bohaterowie i opowieści Biblii – wąż (Ogród w Edenie), różne postacie (Ogród w Edenie, Ostatnia Wieczerza)
  • 1998–1999: Tajne akta Psiej Agencji – kosmiczny ślimak (odc. 1b, 10b), czarownik (odc. 4b)
  • 1998: Przygody Kuby Guzika
  • 1998–2006; Świat Elmo – Kapelusz (odc. 3), Kukurydza (odc. 6)
  • 1999: Czternaście bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego – Eino
  • 2001–2003: Aparatka
  • 2001–2003: Zło w Potrawce – Ergast, głos zapowiadający Wujka Boba (odc. 4a)
  • 2002: Cyberłowcy – Buczek
  • 2002–2005: Co nowego u Scooby'ego? – Steve (odc. 38)
  • 2003: Martin Tajemniczy – człowiek wskrzeszający cesarza (odc. 21)
  • 2004: Atomowa Betty – Minimus
  • 2005–2008: Ben 10 – Vilgax (odc. 1, 5, 8, 13, 14, 17, 26, 28, 47), sklepikarz (odc. 2), przywódca Limaxów (odc. 4), cyrkowiec (odc. 9), dyrektor marketu (odc. 27), starzec (odc. 42), urzędnik udzielający ślubu (odc. 43)
  • 2006: Całkiem nowe przygody Toma i Jerry'ego – Droopy, sprzedawca popcornu (odc. 10a)
  • 2006: Zawiadowca Ernie – dr Hart (odc. 10, 20, 23), pan Kiełek (odc. 11)
  • 2007: S.A.W. Szkolna Agencja Wywiadowcza – Wielki Mistrz (pierwsza wersja)
  • 2007: Sushi Pack
  • 2008: Tajemniczy Sobotowie – dr Odele, profesor Misuni
  • 2011–2013: Looney Tunes Show – sęp Szponek (odc. 45)
  • 2012: Hotel 13

Gry

  • 1999: Baldur's Gate – Coran, Taugosz „Dziesięć Młotów” Khosann, Scar, Centeol, kapłani Oghmy, strażnik bramy, Sonner, Gnarl, szlachcice
  • 2000: Faust: Gra duszy – Hannibal Red Narcissus, archanioł Gabriel
  • 2000: Aztec: Klątwa w sercu Złotego Miasta – „Rycerz-Orzeł”, kupiec na targowisku, rybak, strażnik więzienia, kapłan w Ośrodku Obrzędowym
  • 2000: Kroniki Czarnego Księżyca – Murata, hrabia Fratus Groźny, Lord Nicości
  • 2000: Shōgun: Total War – Posłaniec klanu Uesugi
  • 2000: Wehikuł czasu – lemur w Sanktuarium Pamięci, strażnik celi więziennej
  • 2000: Baldur's Gate II: Cienie Amn – Rejiek Skórarz, Bhaal, Simyaz, Cor Delryn, Bregg, zbiry, awatar
  • 2001: Hugo: Gwiazdkowa przygoda – święty Mikołaj
  • 2001: Ring – Wotan, Stary Ish
  • 2001: Jagged Alliance 2.5: Unfinished Business – Gus Tarballs, Len Anderson
  • 2001: Baldur's Gate II: Tron Bhaala – Bhaal, Demogorgon, Tahazzar
  • 2004: Harry Potter i więzień AzkabanuAlbus Dumbledore, James Potter
  • 2006: Prince of Persia: Dwa trony – starzec
  • 2007: Harry Potter i Zakon Feniksa – portret na 2. piętrze
  • 2009: Harry Potter i Książę Półkrwi – portret Basila Fronsaca
  • 2010: Harry Potter i Insygnia Śmierci, część I – Stworek
  • 2011: Harry Potter i Insygnia Śmierci, część II – Bogord

Reżyseria dubbingu

Dialogi

Wykonanie piosenek


Spektakle teatralne

Aktor

  • 1974: Miłość do trzech pomarańczy
  • 1976, 1982: Ballada o bochenku chleba
  • 1978: Słowik
  • 1982: O zaklętym kaczorze – Księżyc
  • 1988: Smocza legenda – Aruz, I dżygit, Aruz, I dżygit
  • 1989: Młynek do kawy – Mikołaj; Księżyc
  • 1991: Toto
  • 1992: Dziadek do orzechów
  • 1993: Baśń o dwóch nieustraszonych braciach – ojciec, Król, Cesarz, Diabeł, Król bez głowy
  • 1994: Królowa Śniegu – Kruk Karol; Rozbójnik Brodacz
  • 1994: Przygody Pifa – Aranżer
  • 1994: Cudowna lampa Aladyna – Czarodziej, Wezyr, Duch lampy
  • 1995: Księga dżugnli – ojciec wilk, Niedźwiedź Baloo
  • 1995: Na jagody – Żaba; Ślimak
  • 1997: Inook i tajemnica słońca – Eskimos; Niedźwiedź polarny
  • 1997: Janek Wędrowniczek – Baran; Osioł
  • 1997: Przyjaciel wesołego diabła – Witalis; Wilk; Brodacz
  • 1998: Sklep z zabawkami – Mądrala
  • 1998: Baśń o pięknej Parysadzie – Wirata, Derwisz
  • 1999: Alicja w Krainie Szachów – Buldog, Czarny Rycerz
  • 1999: Igraszki z diabłem – Sarka-Farka; Karborund
  • 2000: Kopciuszek – Odźwierny II
  • 2000: Czarnoksiężnik z Krainy Oz – Manczkin I; Blaszany drwal
  • 2000: Opowieści Koszałka-Opałka – król Błystek; Kowal
  • 2002: Herakles niezwyciężony – Chiron; Byk Kreteński
  • 2003: Złote jajko – dziadek Onufry
  • 2005: Zima w Dolinie Muminków – Buka; Myszka 1
  • 2006: Wojna o echo – Tonino
  • 2006: Baśń o rycerzu bez konia – Smok

Asystent reżysera

  • 1980: Tygrysek


Spektakle Teatru Telewizji

  • 1995: Cudowna lampa Aladyna


Słuchowiska

  • 1994: Cudowna lampa Aladyna – narrator, błękitny duch lampy, herold #1, wezyr
  • 1995: Toto: Brzydkie kaczątko – Oficer
  • 1995: Dziadek do orzechów – Król
  • 1995: Księga dżungli – Baloo
  • 1996: Krzesiwo – pies #2, strażnik #1
  • 1996: Na jagody – ślimak, żaba
  • 1996: Piękna i Bestia – narrator
  • 2000: Czarnoksiężnik z krainy Oz – narrator, Blaszany Drwal
  • 2001: Opowieści Koszałka-Opałka – król Błystek, kowal
  • 2005: Antygona – Chór
  • 2012: Boży bojownicy – Stary Karczmarz

Lektor audiobooków

  • Andrzej Żak, Wielka Nowina


Ciekawostki

Andrzej Arciszewski udzielił również swojego głosu do polskiego wersji nawigacji TomTom.


W Internecie