FANDOM


Krzysztof Banaszyk
Prawdziwe nazwisko Krzysztof Banaszyk
Pseudonimy
Dane personalne ur. 1970, Poznań
Pochodzenie 1600px-Flag of Poland.svg Polska
Wykształcenie PWST, Warszawa (1993)
• egzamin eksternistyczny (1997)
Profesje aktor
Najważniejsze projekty Przeprowadzki
Samo Życie
Nagrody
Członkowie rodziny Małgorzata Sadowska (żona)
• Maja Banaszyk (córka)
• Jan Banaszyk (syn; ur. 2003)

Krzysztof Banaszyk (ur. 1970) – polski aktor i lektor.

Biografia

Urodził się w 1970 roku w Poznaniu. Studiował aktorstwo w warszawskiej PWST, gdzie edukację zakończył w roku 1993. W 1997 zdał egzamin eksternistyczny. W latach 1995–1998 był adeptem poznańskiego Teatru Polskiego, potem był zatrudniony na stanowisku aktora w łódzkim Teatrze Nowym (1998–1999). Gościnnie występował także w innych teatrach.

Popularność przyniosły mu głównie role w serialach telewizyjnych (Przeprowadzki, Na dobre i na złe, Samo Życie). Z uwagi na piękną barwę głosu często pracuje jako lektor oraz aktor radiowy i dubbingowy.

Koligacje rodzinne

  • związki: Małgorzata Sadowska (żona)
  • dzieci: Maja Banaszyk (córka), Jan Banaszyk (syn; ur. 2003)

Filmografia

Jako aktor

Filmy

Seriale

Dubbing

  • Nowy Scooby Doo (serial telewizyjny)
  • 1995: Dragon Ball Z: Atak Smoka – Son Gokū
  • 1995: Dragon Ball Z: Fuzja – Son Gokū
  • 1998: Mistrzowie golfa – Jack, ojciec Petera
  • 1998: Król Lew II: Czas Simby – Simba
  • 1999: Batman – 20 lat później
  • 2000: Tego już za wiele – Malachiasz Van Helsing
  • 2000: Leć, leć w przestworza – Jim Marshall, Brązowy Orzeł
  • 2000: X-Men: Ewolucja (serial telewizyjny) – Remy LeBeau, Gambit
  • 2001: Liga Sprawiedliwych (serial telewizyjny) – Vigilante, Stal, Orion, Goldface
  • 2001: Shrek – kapitan straży Lorda Farquaada
  • 2001: But Manitou – Dimitri
  • 2002: Pinokio
  • 2002: Asterix i Obelix: Misja Kleopatra – Otis
  • 2002: Psie serce (serial telewizyjny) – Fiodor, Oskar
  • 2002: Planeta skarbów
  • 2002: Mali agenci 2: Wyspa marzeń – Dinky Winks
  • 2003: Atlantyda: Powrót Milo
  • 2003: Gdzie jest Nemo?
  • 2003: Old School: Niezaliczona Mark
  • 2003: Zapłata Dodge
  • 2003: Looney Tunes znowu w akcji – D.J. Drake
  • 2003: Mój brat niedźwiedź – Sitka
  • 2003: Młodzi Tytani (serial telewizyjny)
  • 2003: Scooby Doo i Meksykański Potwór
  • 2003: Mali Agenci 3D: Trójwymiarowy odjazd – Dinky Winks
  • 2004: Wygraj randkę Tad Hamilton
  • 2004: Żony ze Stepford
  • 2004: Shrek 2 młody szlachcic
  • 2004: Król Lew 3: Hakuna Matata – Simba
  • 2004: Thunderbirds – Jeff Tracy
  • 2004: RRRrrrr!!! – blondas
  • 2004: Mulan II – Li Shang
  • 2004: Van Helsing: Londyńskie zlecenie – Van Helsing
  • 2004: The Batman (serial telewizyjny) – Ethan Bennet
  • 2005: Barbie: Wróżkolandia – Rubin
  • 2005: Odwiedziny
  • 2005: Nie ma to jak hotel (serial telewizyjny) – Chris Brown
  • 2005: Zathura – Kosmiczna przygoda – astronauta
  • 2005: Fantastyczna czwórka – Reed Richards, Pan Fantastic
  • 2005: Karol – człowiek, który został papieżem – Adam Zieliński
  • 2006: Lis i Pies 2 – Jazz
  • 2006: Hannah Montana (serial telewizyjny) – Robby Ray Stewart
  • 2006: Po rozum do mrówek – Fugaks
  • 2006: Wyspa Dinozaura – Gładzio
  • 2006: Noc w muzeum – Oktawian
  • 2006: Dżungla – Carmine
  • 2006: Na psa urok – Justin Forrester
  • 2006: Złota rączka (serial telewizyjny) – Wkrętak
  • 2007: Film o pszczołach – Jackson
  • 2007: Zagroda według Otisa (serial telewizyjny) – Otis
  • 2007: Arka Noego – Dagnino
  • 2007: Ratatuj – Lalo
  • 2007: Animalia (serial telewizyjny) – Tyrannicus
  • 2007: Na fali – filmowiec
  • 2008: Pingwiny z Madagaskaru (serial telewizyjny) – Kuchikukan
  • 2008: Delgo – Bogardus
  • 2008: Batman: Odważni i bezwzględni (serial telewizyjny) – Adam Strange
  • 2008: Kung Fu Panda: Sekrety Potężnej Piątki – Modliszka
  • 2008: Stacyjkowo (serial telewizyjny)
  • 2008: Kung Fu Panda – Modliszka
  • 2008: Złomka bujdy na resorach (serial telewizyjny) – Odbiór
  • 2009: Super Hero Squad (serial telewizyjny) – Hulk
  • 2009: Astro Boy – dr Trenma
  • 2009: Geronimo Stilton (serial telewizyjny) – Jack
  • 2009: Bionicle: Odrodzenie legendy – Metus
  • 2009: Ja w kapeli (serial telewizyjny) – Kaz Rhidley
  • 2009: Noc w muzeum 2 – Oktawian
  • 2009: Huntik: Łowcy tajemnic (serial telewizyjny)
  • 2009: Hannah Montana. Film – Robby Stewart
  • 2010: Zakochany wilczek 3D
  • 2010: Lego Hero Factory: Pierwsze akcje rekrutów (serial telewizyjny) – Stringer
  • 2010: Gang Olsena wraca do gry Halandsen
  • 2010: Scooby-Doo i brygada detektywów (serial telewizyjny) – Brad Chiles
  • 2010: Święta, święta i Po – Modliszka
  • 2010: Avengers: Potęga i moc (serial telewizyjny) – Henry Pym, Ant-Man
  • 2010: Kot Gaturro
  • 2010: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna – Hades
  • 2010: Shrek Forever
  • 2010: Nasza niania jest agentem – Colton
  • 2011: Zielona Latarnia (serial telewizyjny) – Leph, Byth Rok
  • 2011: Tess kontra chłopaki – Jack
  • 2011: Kung Fu Panda: Legenda o niezwykłości (serial telewizyjny) – Modliszka
  • 2011: Jednostka przygotowawcza: aniołki kontra ancymony – Noel
  • 2011: Giganci ze stali – Charlie
  • 2011: Auta 2 – Sidney
  • 2011: Kung Fu Panda 2 – Modliszka
  • 2012: Wyśpiewać marzenia Reginald Worth
  • 2012: Mega Spider-Man (serial telewizyjny) – Logan, Wolverine, Mac Porter, Groot, Walter Cage, Blade
  • 2012: Lorax
  • 2012: Wojownicze Żółwie Ninja (serial telewizyjny) – Chris Bradford
  • 2012: Hobbit: Niezwykła podróż – Bofur
  • 2012: Podróż na Tajemniczą Wyspę – Hank
  • 2013: Sarila – Itak
  • 2013: Max Steel (serial telewizyjny) – Forge Ferrus
  • 2013: Tarzan. Król dżungli
  • 2013: Hobbit: Pustkowie Smauga – Bofur
  • 2013: Robosapien – Niles Porter
  • 2013: Turbo – Guy Czempion
  • 2013: Jack pogromca olbrzymów – ojciec Jacka
  • 2014: Ta cholerna niedziela – tajniak
  • 2014: Star Wars: Rebelianci (serial telewizyjny) – Kallus
  • 2014: Annie – Guy
  • 2014: Hobbit: Bitwa Pięciu Armii – Bofur
  • 2014: Noc w muzeum: Tajemnica grobowca – Oktawian
  • 2014: Pszczółka Maja. Film – Heniek
  • 2014: Syn Boży – król Dawid, Bóg, strażnik
  • 2014: Wojownicze żółwie ninja – Vernon Fenwick
  • 2014: Transformers: Wiek zagłady – Harold Attinger
  • 2014: X-Men: Przeszłość, która nadejdzie – Logan, Wolverine
  • 2014: LEGO® PRZYGODA – Batman
Gry komputerowe
  • 2001: Hitchcock: Ostatnie cięcie – Joseph Shamley
  • 2003: Neverwinter Nights: Hordes of the Underdark – Śpiący
  • 2003: Disciples II: Bunt Elfów – Pan Lasu
  • 2003: Gothic II: Noc Kruka – różne głosy
  • 2003: Świątynia pierwotnego zła – Kanonik Terjon
  • 2006: Broken Sword: Anioł Śmierci – Virgil, Spallacci
  • 2006: Rise of Nations: Rise of Legends – różne głosy
  • 2006: Auta: Przygody w Chłodnicy Górskiej
  • 2006: Auta – rajdowiec
  • 2006: Neverwinter Nights 2 – sędzia
  • 2006: Heroes of Might and Magic V – Maahir, Tholos
  • 2006: Gothic 3 – różne głosy
  • 2007: Age of Empires III: The Asian Dynasties – porucznik Nanib Sahir
  • 2007: Heroes of Might and Magic V: Dzikie Hordy – Duncan
  • 2007: Mass Effect – Chellick
  • 2008: Age of Conan: Hyborian Adventures – Conan
  • 2008: Fallout 3 – różne głosy
  • 2008: Gothic 3: Zmierzch Bogów – różne głosy
  • 2009: Majesty 2: Symulator królestwa fantasy
  • 2009: Majesty 2: The Fantasy Kingdom Sim – wojownicy, królewski strażnik
  • 2009: InFamous – Cole MacGrath
  • 2010: StarCraft II: Wings of Liberty Jim Raynor
  • 2010: God of War: Duch Sparty – Laneusz
  • 2010: Tom Clancy’s H.A.W.X. 2 – Crenshaw
  • 2010: Heavy Rain – Carter Blake
  • 2010: Mass Effect 2 – Grunt
  • 2011: Uncharted 3: Oszustwo Drake’a – pirat
  • 2011: The Elder Scrolls V: Skyrim
  • 2011: nieSławny: inFamous 2 - Festiwal krwi – Cole MacGrath
  • 2011: 1812: Serce Zimy – Paweł
  • 2011: Wiedźmin 2: Zabójcy królów – Vernon Roche
  • 2011: nieSławny: inFamous 2 – Cole MacGrath
  • 2012: Halo 4 – Master Chief
  • 2012: Medal of Honor Warfighter – Preacher
  • 2012: Resistance: Burning Skies – Tom Riley
  • 2012: PlayStation All-Stars: Battle Royale – Cole MacGrath
  • 2012: Diablo III – Kormak
  • 2013: The Last of Us – Joel
  • 2013: StarCraft II: Heart of the Swarm – Jim Raynor
  • 2014: HearthStone: Heroes of Warcraft – Edwin VanCleef
  • 2014: Diablo III: Reaper of Souls – Kormak
  • 2015: Heroes of the Storm – Jim Raynor
  • 2015: Battlefield Hardline
  • 2015: Wiedźmin 3: Dziki Gon – Vernon Roche
  • 2015: The Order 1886 – Galahad Grayson

Jako lektor

Filmy

  • 2001: Paryż Władysława Lubomirskiego
  • 2005: Odwiedziny
  • 2008: Tarnów. Droga do niepodległości
  • 2008: Pod ciśnieniem
  • 2011: Piwnice diabła
  • 2013: Tajemnica Westerplatte
  • 2016: Ciałoikrew

Seriale

Role teatralne

Role w Teatrze Telewizji

Role w Teatrze Polskiego Radia

  • 2004: Podwórko – Robotnik
  • 2005: Miłość na Krymie – Wolf
  • 2006: Krajobraz z rozbitym snem
  • 2006: A kochanie od wieczności nie jest krótsze
  • 2006: Głosy, obrazy i sny
  • 2006: Golgota Jasnogórska
  • 2006: Od czegoś trzeba zacząć albo poeta mówi i układa wiersze – Ja
  • 2006: Czwartek w czerni
  • 2007: Człowiek, który był czwartkiem – Sobota – Doktor Bull
  • 2007: Miejsce – Więcek
  • 2007: Wacława dzieje – Spiskowiec
  • 2007: Dowód wdzięczności narodu – Burmistrz
  • 2007: Kiedy serce rośnie – Żołądek Pawła
  • 2007: Tajfun – Jukes
  • 2007: Port pragnień – Stefan
  • 2007: Chłopak z Berdyczowa – Apollo
  • 2008: Miód kasztelański – Jacek Sołoducha
  • 2008: Jeniec i dziewczyna – Maciej Tuchowicz
  • 2008: Młodsi od swoich poranków – Janusz młody
  • 2008: Jaskinia filozofów – Laches
  • 2008: Duduś i siedem światów – Robot dydaktyczny Belferon
  • 2008: Przypadek dźwięku – Sprzedawca
  • 2008: Radio Romans – Krzysztof
  • 2008: Cała prawda – Dealer samochodowy
  • 2008: Powroty – Stefan
  • 2008: Śmierć porucznika – Major II
  • 2008: Novecento – Konferansjer
  • 2008: Bruderszaft z Belzebubem – Kapitan Sąsiek, Orzechowski
  • 2008: Skąd się biorą duchy? – Tomasz
  • 2008: Pierścionek zaręczynowy – Mieczysław Paluch
  • 2009: Azyl dla mężczyzn – Helmut
  • 2009: Wyzwolenie
  • 2009: Drzazga – Iwanow, czekista
  • 2009: Gwiazdy i rozgwiazdy – Głos
  • 2009: Wszystko takie smutne – Ignacy
  • 2009: Opowiem wam o Esther – On
  • 2009: Złota Czaszka – Stanisław, Szaweł
  • 2009: Ja, Feuerbach – Asystent
  • 2009: Wizna – Kapitan Władysław Raginis
  • 2009: Dwóch mężczyzn na moście – Heniek
  • 2009: Polisa – Szymon
  • 2009: Przygody Tomka Sawyera – Adwokat, Głos
  • 2010: Gdy Pan Bóg śpi – Kuba
  • 2010: Trzy siostry – Andriej Siergiejewicz Prozorow
  • 2010: Zawsze i wszędzie – wiersze polskich poetów o miłości
  • 2010: Jajeczko – Ochroniarz
  • 2010: Król Edyp
  • 2010: Gorące uczucie – Antoni Pawłowicz
  • 2010: Świętoszek – Oficer Gwardii
  • 2010: Agata szuka pracy – Menadżer
  • 2010: Nad – Mężczyzna
  • 2010: Zagłada dynastii – Lektor 1
  • 2010: Balkon – Kat
  • 2010: Noc. Słowiańsko-germańska tragifarsa medyczna – I z Chóru
  • 2010: Wołaniem wołam cię
  • 2010: Śmierć Dantona – Herault-Séchelles
  • 2011: Kot paskowy – Dzięcioł
  • 2011: Pomysł zachowam dla ciebie
  • 2011: Baczyński – Narrator
  • 2011: Ciężkie czasy – Karol
  • 2011: Czary mary – Maharama
  • 2011: Dyptyk góralski (Na co poetce drut kolczasty, Głuchy telefon) – Hyrny
  • 2011: Musisz mnie wysłuchać – Oficer gestapo
  • 2011: Krzywy domek – Franciszek
  • 2011: Ostatni list – Marek Hłasko
  • 2011: To, co zdarzy się jutro – Gabriel
  • 2011: Dziewczyna z hotelu Excelsior – Kaowiec
  • 2011: Hibakusha – Sziwa, Głos
  • 2011: Nierozłączni – On
  • 2012: Sztuka na trzech mężczyzn i tyleż samo starych zegarków – Mężczyzna 3
  • 2012: Arka – Porządkowy 2
  • 2012: Mecz – Cichoński
  • 2012: Bąbel, czyli Powrót posła – Bartnik
  • 2012: Śmierć Komandora – Nico
  • 2012: Janieja – Ja
  • 2012: Listopad – Edward Rydz-Śmigły
  • 2012: Mapa i terytorium – Głos w reklamie
  • 2012: Senat szaleńców – Morderca
  • 2013: Lżejszy od powietrza – Filimonow
  • 2013: Sarajewo. Opowieść z pewnego miasta – Mujo
  • 2013: Casting, czyli długa rozmowa o filmie, którego nikt nie będzie chciał oglądać – Reżyser
  • 2013: Kłopotliwa prawda – Filip
  • 2013: Wielka kumulacja w małym miasteczku – Marcin
  • 2013: Raport Piłata – Porucznik
  • 2013: Uroboros – Młody głos
  • 2013: Turyści z bocianich gniazd – Gach
  • 2013: Pierwszy astoriański zjazd pisarzy – Antoni
  • 2014: Stella – Tomek
  • 2014: Majstersztyk – Redaktor Stopowicz
  • 2014: Jeden mglisty poranek – Mąż
  • 2014: Trzy szanse – Bandzio
  • 2014: Odyseja Xięcia – Lektor Radiowy
  • 2014: Koniec wieńczy dzieło – Miłosz
  • 2015: Altanka – Heniek
  • 2015: Wakacyjna gra Brian Friel – Gurow
  • 2015: Kreska – Piotr
  • 2015: Chomik Tygrys – Szczur
  • 2015: Mowy sejmowe z okresu Sejmu WielkiegoJulian Ursyn Niemcewicz
  • 2015: Ostatnia misja Lecha W. – Bartek
  • 2015: Ależ masz, bracie, szczęście – Piotr
  • 2015: Następna stacja – Strażnik
  • 2016: Widziałem go – Setnik
  • 2016: Nie jestem wielbłądem Marcin Troński
  • 2016: Hamlet – Rozenkranc
  • 2017: Próba – Reżyser
  • 2017: Autobiografia. Wiersze Bolesława Leśmiana
  • 2017: Uśmiech szczęścia – Kapitan
  • 2017: Ostatni skok – Bardini
  • 2018: Ostatni port – Kapitan Smirnow

Seriale radiowe

  • 2003: Sława i chwała (odc. 1, 3, 4, 6, 7, 9, 12, 17, 28, 29, 35, 39, 40) – Kazimierz Spychała
  • 2011: Każdy żyje jak umie, czyli skąd się wzięli „Sami swoi” (odc. 89) – Komandor
  • 2011: Ręczna robota (odc. 7, 8, 10, 12, 21, 30, 32, 34, 39, 40, 42, 46, 47, 51, 54, 56, 59, 63, 65–67, 69, 70, 75) – Major Marcinkowski

Udział w programach telewizyjnych

  • 2003: Kawaler do wzięcia – prowadzący
  • 2012: MasterChef – lektor

Dyskografia

Słuchowiska

Audiobooki

  • 18 wywiadów na 18-lecie VIVY (lektor z Laurą Breszką)
  • Joseph Bedier, Pieśń o Rolandzie
  • Marcin Ciszewski, Mróz
  • Marcin Ciszewski, Wiatr
  • Marcin Ciszewski, www.1939.com.pl
  • Marcin Ciszewski , Krzysztof Liedel, Gliniarz
  • Mariusz Czubaj, Martwe popołudnie
  • Jakub Ćwiek, Kłamca
  • Stefan Gemmel, Porywacz cieni. Żeglarze czasu
  • John Grisham, Raport Pelikana
  • Bear Grylls, Kurz pot i łzy
  • Vladimír Hulpach, Dar Totemów
  • Scott Jurek, Steve Friedman, Jedz i biegaj
  • David Morrell, Morderstwo jako dzieło sztuki
  • Marcin Ogdowski, Z Afganistanu.pl – alfabet polskiej misji (lektor z Marcinem Ogdowskim)
  • George R.R. Martin, Starcie królów
  • Ransom Riggs, Osobliwy dom pani Peregrine
  • Bernhard Schlink, Lektor

Albumy

  • 2011: Disney Junior (CD)

Informacje dodatkowe

  • Aktor ma 190 cm wzrostu.

W innych wikiach